Kettős házasság büntetése 1743-ban
A házassági jognak és kötelességnek szigorúan szabott törvényt mindig a magyar igazságszolgáltatás, amely a házasságot általában felbonthatatlannak ismerte. A házasságtörést és a bigámiát, a kettős házasságot egyformán halálbüntetéssel sújtotta.
Komárom vármegye levéltárában mely – sajnos – csak a 18. századból őriz büntetőpereket, van egynéhány érdekes akta, mely megőrzi emlékét az akkori erkölcsös felfogásnak és a drákói szigornak, amellyel e bűntetteket üldözték.
Az alábbi eset 1742-ben történt Győr megyében egy Szalay István nevű 20 éves gyerkőcével, aki fiatal kora ellenére két feleséget és három élő gyermeket vallott a magáénak és árva feje mégis hóhér pallosára került, két gyászos özvegyet, három síró porontyot hagyva maga után.
Zilált életét az alábbiakban mondta el a vallató bírák előtt 1742. október 17-én:
Szalay István a neve, 20 esztendős, pápista hiten való: Kunszentmártonról szakadt föl Győrre, még olyan korában „hogy még a lovat nem igen érhette föl”. Győrött elsőben Mesterházy uramnál szolgált két évig, onnan Somogyi Miklós uramhoz ment és fél esztendeig szolgálta. Azután megházasodott Mérgesben (valahol Csikvánd körül), hol Német István nevű embernél szolgált. Innét Csikvándra került, mivel a felesége odavaló volt, onnan Lovaspatonára mentek, hol fél évig szolgált Lukács Istvánnál.
Megunta a polgári életet, elment a katonasághoz szekeresnek a Smetan ezredébe, mely Sziléziában feküdt. Itt csak két hónapig szolgált, mert úgy látszik, elfogta a honvágy és hazament Csikvándra feleségéhez. Ezt áldott állapotban találta, ezért gyanút fogott rá és hűtlennek tartotta, ezért el is hagyta.
Közben Szalay Pistának, aki ily kalandos élet ellenére se volt több 17 esztendősnél, Kónyban (amit a világ közepéül szokott emlegetni a példabeszéd) egy bizonyos menyecskével megismerkedett, el is akarta venni. Minthogy az eskettetésre nem volt pénze, a plébánosnak le akarta a stólát szolgálni. Két napig kaszált is neki, de a plébános rájött, hogy feleségehagyott ember és nem adta őket össze. Első felesége, kivel két évig élt, és egy élő gyermeke ezalatt Csikvándon búsultak utána.
Szalay Istvánnak sietnie kellett Kónyból, és fél évig ide-oda kódorgott, míg Öttevényre került; itt házasodott meg másodszor. A felesége Naszádos Istvánnál lakott és a hédervári gróf káplánja áldotta meg a frigyüket, amin bizony nem lett áldás. A második feleségével három esztendőnél tovább éltek és szép két kis gyerekük is volt már, mikor otthagyván Naszádos István szolgálatát, vesztére Komárom megyébe jött Ászárra egy özvegyasszonyhoz, kit egy esztendeig szolgált. Innen Bokodra ment, de ott utolérte a törvény hatalma és a bírák kezére került, onnan pedig a vármegye tömlöcébe, mely ilyen dologban nem ismerte a tréfát.
Nemes és nemzetes Hrobarik János uram, aki tótul hangzó neve ellenére mégis Komárom vármegye fiskálisa volt, emelt Szalay István ellen vádat. (...)
Az ítélet végrehajtása előtt szokásos tortúrát szintén elrendeltetni kérte a szigorú ügyész.
Horvát János volt a vádlottnak védője, aki tiltakozik a régi hazai törvények alkalmazása ellen. Hrobarik a vádat ezután bőven és részletesen ismerteti és kiszínezi a vádlott gonosz feslettségét. A védő Horvát János rendre cáfolja az ügyész jogi állításait és szelídíteni igyekszik viszonválaszában a vádlott bűnét, akit szerinte fel is kellene menteni, annyi enyhítő körülménye van.
A törvényszék csakhamar kihirdette ítéletét a vasban álló vádlott előtt, akit beismerő vallomása alapján, és első feleségével Szabó Évával való szembesítése után, mely bűntettét nyilvánvalóvá tette, fejvesztésre ítélte, mert megsértette az isteni és emberi törvényeket, és megfeledkezve eskü alatt tett hitéről kívánságának kedvezve bigámia bűnébe esett. Ezért a vád által idézett törvények, de az ősi hazai jogszokás szerint ezen undok bűne megtorlására és mások elrettentő példájára és magának méltó büntetésére hóhér kezére adta Komárom vármegye törvényszéke.
Így jegyzette fel Akács Márk, a törvényszék hites jegyzője Szalay István esetét, aki húsz esztendős korában, mikor ma a házasságra csak gondolni is képtelenség számba megy, két feleségétől búcsúzva, könnyes szemekkel hajtotta pallos alá fiatal fejét.
In: A Magyar Tudománytörténeti Intézet Tudományos Közleményei 57.
Alapi Gyula (1872–1936) révkomáromi művelődéstörténész, régész, genealógus, levéltáros, múzeum- és könyvtárigazgató írásaiból
Összeállította és sajtó alá rendezte: Gazda István, Hidvégi Violetta, Virág Jenő
Komárom-Esztergom Megyei Önkormányzat
Kernstok Károly Művészeti Alapítvány, Tatabánya, 2000