Interjú a Nógrád Megyei Hírlapban - "...harmadik ciklusát kezdhette meg a nógrádi levéltár igazgatója..."
2025.01.06.
A Magyar Nemzeti Levéltár Nógrád Vármegyei Levéltárának igazgatói pozíciójára újabb öt esztendőre kapott kinevezést Gusztiné dr. Toronyi Judit. Így ezzel 2014 decemberétől már a harmadik igazgatói ciklust kezdte meg idén. Munkája elismerését jelenti számára, hogy bizalmat kapott a folytatáshoz.
– Köszönet illeti meg ezért elsősorban a munkatársaimat, akik évtizedes támogató szakmai tevékenysége nélkül nem működhetett volna ilyen eredményesen intézményünk. Állandóan változó világunkban levéltári szinten is válaszolnunk kell az új kihívásokra. Ez megnyilvánul abban, hogy a hagyományos levéltári alapfeladatok mellett egyre nagyobb teret nyerő digitalizáció új teljesítményeket vár el az intézménytől is. Ennek eredményeként az elkövetkezendő években a jelenleg is nagyon jelentős levéltári digitális tartalomszolgáltatásnak még dinamikusabban növekednie kell, hogy a korábban csak a kutatótermekben hozzáférhető információk egyre szélesebb körben elérhetővé váljanak a Magyar Nemzeti Levéltár AdatbázisokOnline internetes felületén – mondta el portálunknak Gusztiné dr. Toronyi Judit, a Magyar Nemzeti Levéltár Nógrád Vármegyei Levéltárának igazgatója.
![](http://mnl.gov.hu/sites/default/files/nml/dokumentumok/nograd_cikk_20241230.jpg)
Fontos a jó kapcsolatok megteremtése
Hozzátette továbbá: a nógrádi levéltár munkájában meghatározók az intézmény kapcsolattartásának együttműködő partnerei. Ennek egyik eleme a levéltár közigazgatásban betöltött szerepéből is adódóan a közfeladatot ellátó intézményekkel tartott hivatalos kapcsolat. Az iratkezelés felügyelete akár napi kapcsolattartást is jelent számukra az iratképzőkkel, amellyel továbbra is igyekeznek segíteni az iratkezelési feladatokat.
– A közigazgatási eljárások jobb megismerése okán szereztem magam is oklevelet idén a Nemzeti Közszolgálati Egyetem közigazgatás-szervező alapszakán, amely képzettség tovább erősítheti a levéltár ezirányú munkáját. Partneri együttműködésünk fontos eleme az oktatási intézményekkel ápolt kapcsolat. Az iskolán kívüli ismeretszerzés levéltárban megvalósuló formájával az intézményünk gyűjteményi anyagát szeretnénk a továbbiakban is élményszerűen bemutatni. Ennek része a raktárlátogatás, ahol a diákok közvetlenül megismerkedhetnek a levéltár által őrzött legrégebbi okleveleinkkel is – emelte ki a levéltár igazgatója.
Kifejtette továbbá: a Petőfi Kulturális Program keretében pedig a levéltárat az iskolákban is népszerűsíteni tudták az idei évben. Ezen kívül a közművelődés területén megvalósult országos programsorozat lehetőséget adott arra, hogy a Nemzeti Művelődési Intézet Nógrád vármegyei munkatársainak koordinálásával és velük szoros együttműködésben ismeretterjesztő programokat valósítsanak meg számos településen. Az volt a tapasztalatuk, hogy a településeken megvannak azok a kis közösségek, amelyek számára fontos településük múltjának ápolása, és örömmel fogadták a levéltár nyújtotta további kutatási lehetőségekről szóló információkat. Számukra pedig sikert jelent, hogy ezzel is segíteni tudták a helytörténeti értékmegőrzést és a helyi identitástudat erősödését.
A tervekről is részletesen beszámolt az igazgató
– A levéltár tudományos munkatársai maguk is a történeti Nógrád megyéhez kötődő helytörténeti kutatásokat végeznek. Levéltárunk tudományos súlyát is jelzi, hogy a közelmúltban két munkatársunk is sikeresen védte meg doktori disszertációját, megszerezve ezzel a PhD-fokozatot. Szeretnénk a közeljövőben a két doktori dolgozat kiadvány formájú megjelentetését is és készülőben van egy 18. századi vármegyei archontológia kötetünk is. A Magyar Tudományos Akadémia Miskolci Akadémiai Bizottsággal együttműködve a jövő évre is terveink között szerepel levéltári napunk megrendezése és egy könyvbemutató is. Az immár 17. alkalommal megrendezendő levéltári napot hagyományosan egy téma köré szervezve hirdetjük meg. A jövő esztendő témája maga a „tudomány” lesz, a Magyar Tudományos Akadémia 200 éves fennállását szeretnénk ezzel megünnepelni – emelte ki Gusztiné dr. Toronyi Judit.
Hozzátette továbbá: ezeken kívül részt vesznek a Magyar Nemzeti Levéltár 1945-höz kapcsolódó, a második világháború lezárásának 80. évfordulójára tervezett tudományos projektjében is, amelyhez kapcsolódóan végzik a levéltár gyűjteményében lévő iratanyagok feltárását, hogy elkészülhessen a települések katonai birtokbavételére vonatkozó részletes adatbázis.
– Bízom benne, hogy az elkövetkezőkben is a levéltárhoz fordulók megelégedésére végezzük majd munkánkat és programjaink is nagy érdeklődésre tartanak majd számot – zárta gondolatait Gusztiné dr. Toronyi Judit.
Forrás: www.nool.hu
Csatolt állományok:
Új hozzászólás