Jelenlegi hely
Különleges fényképeken elevenedik meg a múlt
Gavaldik Zoltán aranykoszorús fényképész mester 1937-ben született Jászladányon. Fiatalon először a Goldberger Textilgyárban dolgozott Budapesten, majd 1956 után hazakerült Jászladányra, és ekkor lett egy éven át egy helyi fényképész mellett tanuló. Két év katonaság után leszerelve tette le fényképész szakmunkás vizsgáját Szolnokon. Később elsősorban műtermi portréfotózásból kereste kenyerét, de már ekkor is megmutatkozott érdeklődése a különleges események és személyek fotózása iránt.
Farkas Bertalan űrhajós, az egykori Kilián György Repülő Műszaki Főiskola hallgatója látogatóban Szolnokon (1980.)
1976-ban a szolnoki Fényképész Szövetkezet műszaki vezetője lett, ami azzal járt, hogy a különböző fényképész kiállításokon megfigyelőként is jelen lehetett. Itt kapott inspirációt arra, hogy a természet szépségét is megörökítse fényképein. Sajnos a levéltárba került fényképei közül épp e kiállításokon is szereplő művészi fotói hiányoznak. Bár a Jászkun Fotóklubon keresztül előbb szervezetten, majd később magánúton több partiumi és erdélyi településre is eljutott, ezen romániai útjairól is csak néhány kép került be az ajándékba kapott hagyatékba.
Tempfli József (1931-2016) nagyváradi püspök portréja
Az évtizedek alatt ugyanakkor a legkülönbözőbb rendezvényeken kérték fel fényképek készítésére, melyekből szép csokorra való maradt fenn gyűjteményében. Szinte vég nélkül lehetne válogatni a ma már helytörténeti emlékké vált és fényképein is megőrzött események sorából.
Jász-Nagykun-Szolnok megyei fotótörténeti konferencia és Tabák Lajos kiállítás
(2003. június 28. – július 5.)
A „Tisza-tó Szépe” abádszalóki szépségverseny indulói
(2001. július 28.)
Vikidál Gyula a 2002-es szolnoki Gulyás-fesztiválon
(2001. július 28.)
A Szolnok TV munkatársa, Tálas László interjút készít Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszterrel a 2011-es szolnoki megyebálon
Henczár Sándorné Onodi Erzsébet mezőtúri fotói
Gavaldik Zoltán gyűjteményének saját fényképei mellett érdekes részét képezik egy másik fényképész, Henczár Sándorné Onodi Erzsébet üvegnegatívjai is. A mintegy 180 db felvételt pozitív képpé alakítva az 1900-ban Mezőtúron született és ott dolgozó fényképész mesternő fotóit is megcsodálhatjuk. A képek egy része természetesen a kor ízlésének megfelelő, beállított felvétel, ma már nehezen beazonosítható személyekről.
Fiatal mezőtúri pár az 1930-as években.
A Kaszinó, majd a Rákóczi úton kialakított fotóműhelyekben lencsevégre kapott pillanatokon felül azonban több külső helyszínen készült alkotás is gazdagítja a településtörténeti szempontból is különleges válogatást.
A mezőtúri Nemzeti Szálloda épülete, földszintjén divatáruházzal és bankfiókkal.
A mezőtúri postapalota építése 1938-ban.
A képek olykor érdekes részleteket rejtenek, melyek segíthetnek akár a kép datálásában is. Az alábbi képen például halványan kivehető az amerikai színész, Tom Tyler egyik filmjének a plakátja. Az új seriff (eredeti címe Silver Bullet) című filmet 1935-ben forgatták, de a közgyűjtemények digitalizált helyi lapjai alapján megállapítható, hogy 1938-tól egészen a negyvenes évek második feléig keringtek kópiái a különböző magyarországi településeken.
Öttagú társaság egy lovaskocsin, a háttérben a mezőtúri Mészáros Mozi.
Egy másik különleges kép: F. Kiss Gyula asztalosmester, aki a budapesti kézműveskiállításon magyar bútor garnitúrájával elismerésben részesült.
A Gavaldik Zoltán által levéltárunknak ajándékozott fényképhagyatékért ezúton is köszönetet mondunk a fényképészmesternek! Ha Ön is őriz otthonában olyan helytörténeti szempontból érdekes fényképeket, iratokat, melyeket szívesen a levéltárnak ajándékozna (akár eredetiben, akár digitális másolatban), akkor keresse bizalommal intézményünket!
Készítette:
Kun Bernadett levéltári kezelő és Dr. Csönge Attila főlevéltáros, levéltár-igazgató
Címlapkép:
Gavaldik Zoltán fényképész ajándéka rendezés közben
Források:
MNL JNSZVL XIV. 44. Gavaldik Zoltán fényképész iratajándéka
Berta Ferenc: 70 év a kamera mögött (özv. Hanczár Sándorné Ónodi Erzsébet fényképészmester) In: Tisicum XXI. – A Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Múzeumok Évkönyve. (Szerk.: Gulyás Katalin et al.) Szolnok, 2012. 169–179.
Tom Tyler filmje, a Silver Bullet a youtube-on is megtekinthető:
https://www.youtube.com/watch?v=m3roK2XvVn4
Új hozzászólás
A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges