Jelenlegi hely

A Kiskun Napok története - A 2000-es évek

A tizenharmadik Kiskun Napok, valamint a 2000-es évek rendezvényei

 

Az 1996-os Kiskun Napokat követően öt évnek kellett eltelnie egy újabb, ilyen típusú rendezvény megtartásáig. Ahogy arról már fentebb esett szó, az évről-évre augusztus 20. köré szervezett városi ünnepségeknek eddigre már komoly hagyományai alakultak ki. A 21. század elején azonban ezek közül egyre kevésbé emelkedtek ki a Kiskun Napoknak nevezett eseménysorozatok. A 2001-es rendezvényt ugyan ellátták sorszámmal – ezt számították a 13. Kiskun Napoknak –, azonban az programjában, propagandájában mégsem tudott túlnőni a korábbi, rendszeresen megtartott augusztus 20-i Félegyházi Napokon. A könyvtár és a múzeum egy-egy ismeretterjesztő, helytörténeti, szakmai jellegű kiállítással készült a jeles alkalomra. Szokás szerint sor került valamilyen létesítmény, emlékmű átadására is: 2001 óta a félegyházi Kálváriát egy székelykapu, a Városháza előtti teret pedig az Európa-ivókút díszíti. Szintén ekkor vehette át a település az európai egységet erősítő nemzetközi kapcsolatok ápolásáért a Megbecsülés Lobogóját. Jóllehet, a kiskun napi tradíciók közül a programkínálatban hangsúlyosan szerepeltek a szórakoztató elemek, illetve nagy figyelmet kaptak a képzőművészeti kiállítások (Holló László Képzőművész Kör, Fehér Paletta Alkotókör, fotókiállítás), hiányoztak viszont a megszokott ipari és kereskedelmi, valamint mezőgazdasági bemutatók, valamint nem készült külön programfüzet, logó vagy embléma sem.

Bár az eseményeket sportrendezvények színesítették, ám ezek léptéke, változatossága és sokszínűsége nem ért fel az egykori, olykor szinte egy egész jubileumi éven átívelő programsorozatok nagyságához. A korábbi évekhez hasonlóan gazdagította viszont a műsorkínálatot a helyi Mazsorett Együttes és a Koncert Fúvószenekar fellépése, illetve ismét sor került hagyományőrző, valamint néptánc-bemutatókra. A nagyszínpadon főleg könnyűzenei fellépőket láthatott-hallhatott a közönség, de előadtak rockballadát, valamint musical-részleteket is.

Igazodva az állami ünnep tematikájához, a 2001-es Kiskun Napok központi eleme a Szent István-napi megemlékezés, a búcsúi mise és az új kenyér megáldása, majd megszegése lett.

A Kiskun Napok „elszürkülési” folyamata fokozódott; 2005-ben – természetesen továbbra is augusztus 20-ához kapcsolódóan – tartottak ugyan ilyen néven rendezvényt, de ezt már nem is sorszámozták, sőt a korabeli híradásokban csak elvétve használták rá a Kiskun Napok elnevezést. A 2005-ös események fókuszába az Újtemplom mellett felállított Szent István-szobor felavatása került, a kísérőrendezvények színvonala, repertoárja a négy évvel korábbihoz hasonlóan alakult.

A Kiskun Napok kifulladását több tényező okozhatta. Eddigre már nem működtek azok a központi irányítási mechanizmusok, amelyek az 1970-es, 1980-as évek Kiskun Napjait egy egész település ünnepévé tudták tenni. Hiányzott a rendezvény mögül a korábban megszokott széleskörű összefogás és együttműködés. A gazdasági átalakulások miatt a városnak egyrészt nem volt elég pénze a korábbi nagyszabású rendezvények levezénylésére, másrészt az itt működő cégek, vállalatok sem támogatást nem tudtak nyújtani, sem kellő motivációt nem éreztek arra, hogy termékeiket a helyi „nagyközönségnek” mutassák be. Szintén hozzájárult a Kiskun Napok ellaposodásához, hogy az ezredfordulóra új, sajátos félegyházi ünnepek születtek: a májusi Városalapítók Napja és az őszi Libafesztivál. Ezek a rendezvények elszakadtak az augusztus 20-i állami ünnepektől, így próbálva meg Félegyháza egyéni arculatát erősíteni. Ezek az új események részben továbbvitték a Kiskun Napok hagyományait, részben pedig modern elemekkel gazdagították a város idegenforgalmi programjait.

2021-ben a város felelevenítette a korábban a Kiskun Napokhoz kötődő kiállítások tradícióját. A település a 2021. augusztus 20-án a városi sportcsarnokban megszervezett Kiskun Expo nevű rendezvény keretében lehetőséget teremtett Kiskunfélegyháza és a környező települések kulturális, szellemi, gazdasági értékeinek bemutatására. Az eseményen számos vállalkozás, oktatási és művelődési intézmény, civil szervezet, őstermelő, kézműves, kisiparos és egyéb alkotó szerepelt saját standdal. Az új kezdeményezés életképességét bizonyította, hogy 2024-ben, amikor Kiskunfélegyháza várossá válásának 250. évfordulóját ünnepelte, ismét megtartották ezt a kiskun napi gyökerekkel rendelkező, új köntösbe öltöztetett eseményt.

 

A DOKUMENTUMOK 1. RÉSZÉNEK MEGTEKINTÉSÉHEZ,
ILLETVE AZ OLDALAK KÖZÖTTI NAVIGÁLÁSHOZ HASZNÁLJA A NYILAKAT!