A Palásthy család története
A Palásthyak ősei a honti és a bolondóci várjobbágyok sorából emelkedtek a nemesek közé. A várjobbágyok még 1279-ben megosztoztak Palást föld egy részén. Álmost és Fábiánt hadi érdemeik jutalmául IV. László király 1281-ben felmentette a várszolgálat alól és az ország nemesei közé emelte őket. E két testvér őse tehát a máig virágzó Palásthy családnak. Paláston azonban a Csák nembeli István és Péter is birtokosok voltak, a kik 1288-ban birtokukat királyi engedéllyel a Palásthyak egyik ősének, nevezetesen Péternek engedték át.
Palásthy Brizó fia, Miklós, már Nagyvezekényben lakott, hol 1295-ben birtokot vásárolt Vezekényi Pétertől. Brizó unokái, Fülöp és János Várad fele részét nyerték nagyanyjuk leánynegyede címén. 1295-ben Ladomér, esztergomi érsek is adományt nyert Palástra, de ezen adományozás érvénytelenné vált, sőt valószínűleg egyik indító oka volt a Palásthyak későbbi magatartásának a Csák Máté és Róbert Károly közötti küzdelmekben. A Csák Máté halála utáni időben a Palásthyak is meghódoltak, legalább erre enged következtetni az a körülmény, hogy 1327-ben Károly király Palásthy Lipót fiát, Györgyöt és testvéreit is megnemesítette. A XIV. század elején már jelentékenyen szétágaztak a Palásthyak. 1308-ban Mikus fia, Mihály és Gőze fia, Fábián palásti részüket Ravasz mesterre ruházták át. Bagonya fia, Miklós pedig 1327-ben Rakonca felét (Felső-Rakonca) vásárolta meg Rakonczai Istvántól. Brizó unokája, János, Zsemberben volt birtokos. Bagonya unokái, János és György 1368-ban szintén vásárolták Zsemberben birtokrészt. Palásthy Mihály fiai az általuk elkövetett hatalmaskodások következtében elveszítik palásti birtokrészeiket, a melyeket a főispán 1341-ben Palásthy Liptó fiának, Istvánnak adott; 1368-ban Palásthy Kónya, Sásd, Sztrácin, Szemeréd határain birtokol. 1379-ben a családot Egyházasnénye részeinek birtokában találjuk. 1392-ben Miklós és Péter anyjuk, a HuntPázmán nembeli Kővári Anna után, leánynegyed címén Zelént bírják, 1394-ben a Kőváriak, Terjeniek (Terényiek) és a Palásthyak közt kölcsönös örökösödési szerződés jön létre, melynek értelmében Kővári Pál mester és testvérei 1395-ben beiktattatnak néhai Palásthy György palásti birtokrészeibe.
1594-ben Palásthy József alispán Korponáról szervezte a törökök elleni küzdelmet.
Dersffy Miklós Hont vármegyei főispán 1601-ben Palásthy Józsefet választtatta meg alispánná, aki országgyűlési követ is volt. 1603-ban Kisfaludi Lipthay István foglalta el az alispáni széket, de az 1608. évi országgyűlésen a protestáns Illésházy István neheztelését magára vonta a katolikusok érdekében tett felszólalásai miatt ; ez okból az 1609. évi tisztújításon a nádor, a ki az időközben elhalt Dersffy főispán helyett a tisztújítást intézte, Lipthay Imrét többé nem jelölte. Utóda az alispánságban Palásthy József lett.
1632-ben a törökök támadása miatt a védelmi intézkedéseket Palásthy Pál alispán vette kezébe.
Az 1692. évi tisztújításkor Palásthy Ferencet első alispánná választották meg.
Tagjai közül kiváló szerepet játszottak Bertalan és László (1654.) korponai várnagyok; József (1601—1609.) és Pál (1627—1646.) Hont vármegye alispánjai, az utóbbi a vármegyének több ízben országgyűlési követe. Miklós (1649.) Hont vármegye helyettes alispánja. Ferencz (1691.) alispán, Ignácz (1760.) a szepesi kamara tanácsosa, István (1711.) Hont vármegye esküdtje, József (1796.)
Palásti és Keszihóczi Palásthy Pál, teológiai doktor. (Magyarizsép [Zemplén vármegye], 1825. március 29. - Esztergom, 1899. szeptember 29.) Sareptai felszentelt püspök és esztergomi kanonok, a Palásthy család történetének megírója. Előbb káplán volt Sátoraljaújhelyen, majd a kassai papnevelő lelki igazgatója lett. 1885-ben a pesti egyetemen az erkölcstan tanárának nevezték ki, 1861-ben pedig ugyanott a hittani kar dékánjává választották. 1871-ben esztergomi kanonok, 1878-ban címzetes apát, 1881-ben nyitrai főesperes lett, 1886-ban pedig sareptai püspökké szentelték s az esztergomi bíbornok érsek segédpüspöke lett. Végrendeletében egy millió koronát tévő vagyonát tőkésíteni rendelte és kamatait az esztergomi egyházmegye plébániáinak segélyezésére hagyta addig, míg a plébánosok kongruáját rendezik, azontúl pedig az esztergomi káptalan tagjai számára. Egyházi témájú cikkei szaklapokban jelentek meg. Munkái : Theologia morum catholica . . . (két kötet). Gyászbeszéd Fábry Ignácz kassai püspök felett. — A polgári házasság. — A Palásthyak. (Három kötet.) — Budapest 1890—1891. 1864-től 1868-ig szerkesztője volt a Religió című folyóiratnak.
Borovszky Samu: Magyarország vármegyéi és városai. Hont vármegye és Selmeczbánya sz. kir. város (1906) című kötetben található adatok alapján.
A Palásthy család címere : négyelt pajzs. 1. és 4. aranyban vörös kereszttel megrakott fekete ökörfő. 2. és 3. befelé fordított kardot tartó könyöklő páncélos kar, a hajlás felett egy hatágú arany csillaggal és ezüst félholddal megrakva. Két sisak. Sisakdíszek : I. pajzsbeli ökörfő. Takaró : fekete és arany. II. pajzsbeli kar. Takaró : vörös és ezüst.
Forrás: https://hu.wikibooks.org/wiki/Címerhatározó/Palásthy_címer#/media/Fájl:Palásthy_címer.jpg