"Az újjontzok felállítása alkalmával tsudálkozva tapasztaltam..."

Havas Ignác rendes főorvos jelentése a német legényeknél tapasztalt, az öltözködés okozta testi hibákról - 1831.
2025.01.21.

 

Gömöri Havas Ignác Havas János és Fodor Julianna gyermekeként született Valaszka községben, Zólyom megyében, 1803. július 7-én. Tanulmányait a pesti egyetemen végezte, 1828. március 1-jén szerzett orvosdoktori oklevelet. Diplomája megszerzését követően Tolnán telepedett le. Orvosként a vármegye rendes főorvosa lett, illetve a szekszárdi kórház igazgatói posztját is betöltötte. Később Tolna, Baranya és Gömör megyék táblabírói tisztségét is viselte. Az 1840-es évek elején Pestre költözött, ahol az „előkelő körök” orvosaként praktizált. 1842-1866 között a Pesti Orvosegylet tagja volt, majd kilépett a szervezetből. 1845-től két tanéven át a pesti egyetem orvosi karának külső tagjaként annak dékáni tisztjét is ellátta. Orvosi praxisa mellett közügyekkel is aktívan foglalkozott; a Széchenyi által alapított Nemzeti Casino egyik legrégebbi tagjának számított, valamint a Sas-Clubnak is tagja volt. A régi Gemeinderath, majd a főváros tanácsának soraiban is aktív szerepet vállalt egészen haláláig. A főváros felvirágoztatása körül is elévülhetetlen érdemeket szerzett, Pest, Buda és Óbuda 1873-as egyesítéskor kormánybiztosként ő elnökölt a három város közgyűlésén. Érdemei elismeréseként Szent István-renddel tüntették ki, valamint királyi tanácsosi méltóságot is nyert, sőt, utcát is neveztek el róla. Vagyonos ember volt, aki tekintélyes anyagi javai ellenére szerény életet élt, bár idős korára vagyona jelentős részét elvesztette. A nélkülözéstől az Első Hazai Takarékpénztárnál betöltött állása óvta meg. 84 éves korában, 1887. november 2-án hunyt el Budapesten.

Orvosi tevekénysége mellett jelentős szakírói munkát is végzett, cikkei többek között a Gazdasági Tudósításokban, a Gazdasági Lapokban, vagy a Gyógyászat című folyóiratban jelentek meg.


Havas Ignác 1831-ben, mint Tolna vármegye főorvosa aggályait kifejezve érdekes jelentést terjesztett a „Tekintetes karok és Rendek” elé a német legények esetében általa tapasztalt, öltözködésük okozta egészségügyi problémával kapcsolatban. A kézzel írott, A/3-as méretű Havas Ignác aláírását igen, de pecsétet nem tartalmazó levélből kiderül, hogy a katonaköteles fiatalok egészségügyi alkalmassági vizsgálata során arra a felismerésre jutott, hogy a német származású legények öltözködése súlyos egészségkárosító hatással bír rájuk nézve. A térd alatt csatokkal túlságosan szorosan megkötött nadrág súlyos értágulatot okozott a lábukon, ami a katonai szolgálatra is alkalmatlanná tette őket. A főorvos megjegyezte azt is, hogy a magyar nemzetiségű újoncoknál, akik ezt az öltözködési módot nem gyakorolták nem volt tapasztalható ennek az értágulatnak a kialakulása. Egyben a magyar fiatalok viseletét helyesnek is titulálta, bizonyságául annak, hogy a ruha „az egész test alkotására” is komoly befolyással bír.

Tekintetes Karok és Rendek!

Az újjontzok felállítása alkalmával tsudálkozva tapasztaltam: hogy majd a legderekabb német legények azon testi hiba miatt, á melly gatsnak, vagy vérbötyöknek /: varix, …./ neveztetik katonabéli szolgálatra alkalmatlanokká lettek, holott a magyar legénységnél ezen hibát igen ritkán találhatni. Ezen közhibát vélekedésem szerént nem egyébb okozza, mint a helytelen német öltözet és főképpen a tsatok, melyekkel a botosait térdhajlás alatt szorosan lekötözni szoktak. Ezen tsatolás szembetűnő akadályt vet a vér szabad kerengésének, a tódult eleven vér pedig kivált hosszas idő folytában okozza a vérerek /:venae:/ kitágulását.

Hogy a helyes öltözetnek nem tsak a lábszár és tzomb formálására, hanem az egész test alkotására is nagy béfolyása légyen, azt ezen alkalmatossággal a magyar legénységünk elegendőképpen bébizonyította.

Ezen orvosi észrevételem alázatos bényújtása után maradok

Tekintetes karok és rendek alázatos szolgája

Havas Ignátz

Megyebéli k. fő Orvos

Költ Tolnán Martius 16kán 1831.


A vármegye közgyűlése a jelentést nyugtázta, az ügyben tett további intézkedés nyomaira nem bukkantunk.

 

Forrás:

HU-MNL-TML-XV.11. Különféle iratok levéltári gyűjteménye, 22. Havas Ignác rendes főorvos jelentése a német legényeknél az öltözködés okozta testi hibákról (1831.)

Kép forrása:

https://semmelweis.hu/baratikor/galeria/teljes-nevlista/havas-ignac/ (megtekintés ideje: 2025.01.21.)

 

Összeállította:

Asztalos Zoltán levéltáros

Utolsó frissítés:

2025.01.21.

Új hozzászólás

A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges