Jelenlegi hely
Megjelent Márki Sándor naplóinak harmadik kötete
Kötetünk Márki Sándor naplóinak harmadik részét tartalmazza. Márki (1873–1925) húszéves korában, 1873-ban kezdett naplót írni, az előző két kötetet az 1873 és 1903 között papírra vetett feljegyzéseket adta közre. A most megjelenő kiadvány 1904. január 1-jén indádul és 1914. december 11-én zárul.
A háború előtti évtizedben Márki Sándor pályájának zenitjére ért. A legismertebb és legtekintélyesebb kolozsvári egyetemi tanárok közé tartozott, Az 1906/1907-es tanévben a Bölcsészkar dékáni tisztét töltötte be, 1914-ben az egyetem rektorává választották. 1912-ben megkapta a legnagyobb tudományos címet, az Akadémia rendes tagja lett. Ebben az évtizedben jelent meg több kiemelkedően fontos monográfiája, mindenekelőtt háromkötetes Rákóczi-biográfiája. 1910-ben látott napvilágot két kötetben, mintegy 1400 oldalon egyetemes története. Szívesen szerepelt emlékezetpolitikai rendezvényeken, a népszerű előadók közé tartozott. Mindemellett még tankönyveket is írt. Márki Sándor sokrétű történetírói és tanári tevékenysége révén egyik leghatásosabb formálója volt a dualizmus korában kialakult s elemeiben nemzedékeken keresztül továbbélő magyar történeti emlékezetnek. Ugyanakkor ezt a szép évtizedet baljós árnyak kísérték. Az ismétlődő belpolitikai válságok különcsen aggasztották Márkit. Változott történetírói belüli pozíciója is, amit Szekfű Gyula A száműzött Rákóczijának vitája tett jól láthatóvá. S 1914-ben kitört az első világháború, amely megsemmisítéssel fenyegette a Márki által ábrázolt, vonzó világot,
A napló színes és különleges értékű forrása az első világháború előtti utolsó békeévtizednek. Márki naplójegyzeteiben megörökítette Kolozsvár életét, a krónika kiváló egyetemtörténeti és historiográfiai forrás, mindezek mellett tág horizontú képet ad dualizmuskori középosztály életéről és gondolkodásáról. Forrásértéke mellett a napló izgalmas, figyelmét megragadó erős szöveg, képes arra, hogy visszavigye az olvasót a századforduló utáni Kolozsvárra, s átélhetővé tesz egy rég eltűnt világot.
Új hozzászólás
A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges