Kockaházak - Fotók a rendszerváltás előtti Magyarország falvairól
Eddig soha nem látott fényképgyűjtemény segítségével mutatja be a rendszerváltást megelőző évek településfejlesztési törekvéseit és annak életmódra gyakorolt hatását a Szabadtéri Néprajzi Múzeum és a Magyar Nemzeti Levéltár közös kutatási programja. A nyolcvanas évektől napjainkig tartó településkép-változást bemutató gyűjteménybe személyes történeteket és fotókat is várnak.
A nyolcvanas években a Hazafias Népfront kezdeményezésére, a „felszabadulás” negyvenéves évfordulójára készülve helyi könyvtárosok, profi fotósok és aktivisták fényképezték végig Magyarország utcáit, amelynek célja a hazai falvak fejlődésének, átalakulásának bemutatása volt. 1984 és 1986 között az országos kezdeményezés keretében több mint százezer fénykép készült, amely aztán bekerült az Országos Levéltárba vagy a megyei intézményekbe. Ma ugyanezek a fotók visszafelé tekintve a rendszerváltoztatás előtti faluképek egyedülálló részletességű dokumentációját jelentik, amelyeket alaposan megvizsgálva és a mai állapotokkal összevetve keresztmetszetet nyerhetünk az elmúlt bő három évtized változásairól és fejlődéséről. A dokumentáció az ország valamennyi tájegységéről őriz képeket. A lakóházak mellett többek között szövetkezeti központok, boltok, víztornyok, emlékművek szerepelnek a fotókon.
Képet kaphatunk a középületek arculatváltozásáról (vagy éppen eltűnéséről), az iskolákról, takarékszövetkezetekről, orvosi rendelőkről, buszmegállókról, üzletportálokról, a vidék jellegzetes típusházairól. Egyedülálló lehetőség a mezőgazdasági létesítmények vizsgálata, hiszen ezek egy részét a privatizáció, majd a technológiaváltás elsodorta. A felvételeken megjelenő személyek kapcsán a hétköznapi ruhaviselet vizsgálható, és a helyszínek bejárása során a rendszerváltás családtörténetei is gyűjthetők. A terepmunka során készített interjúk segíthetnek megérteni a nyolcvanas évek vidéki Magyarországának életmódját.
A gazdag fotógyűjteményből honlapunk virtuális kiállításai között publikálunk válogatást, kihangsúlyozva a fotókon megjelenő építészettörténeti és szociológiai vonatkozásokat.
A virtuális tárlat első része az alábbi linkre és a képre kattintva érhető el:
A virtuális tárlat összeállításában köszönjük Tamáska Máté főlevéltáros segítségét!
Akit érdekel a rendszerváltoztatással kapcsolatos kutatás és személyes történetekkel, fotókkal, információkkal szeretne hozzájárulni a korszak megismeréséhez, kövesse Rendszerváltás vidéken Facebook oldalát!
Legyen részese közelmúltunk, a rendszerváltoztatás és az azt megelőző évek feltárásának és bemutatásának! Segítse kutatásunkat az alábbi kérdőív kitöltésével: