Állományvédelem és íráshordozók története extrákkal
- További információ Állományvédelem és íráshordozók története extrákkal tartalommal kapcsolatosan
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges
Ajánlott: általános iskola felső tagozatától, első levéltári látogatás alkalmával
Levéltári dokumentumok segítségével elevenítjük meg II. Rákóczi Ferenc személyét és a Rákóczi-szabadságharc időszakát. A táborban számos interaktív feladattal készülünk a gyermekek számára: levéltári kutatás, projektmunkák, történelmi kirándulás, kódfejtés, kalligráfia, kézműves foglalkozások.
A tábor időpontja: 2019. augusztus 5-9.
Jelentkezési határidő: 2019. május 31.
A tábor díja: 25.000 Ft/fő
2016. május 19-én és 24-én a Tatabányai Szakképzési Centrum Balassa Bálint Iskola Gazdasági Szakközépiskolája és Szakiskolájának (Esztergom) 10. és 11. osztályos tanulói levéltárismertető órán vettek részt, ahol Vas Alexa kolléganőnk segítségével betekintést nyerhettek a levéltár életébe, tevékenységébe valamint kvízjátékkal mélyíthették el a szerzett tudást. A kvízeket alább tekinthetik meg.
Intézményünkben 2025. június 23-án az alsósok a levéltár gyűjteményének érdekes és értékes darabjaival ismerkedhettek meg, míg a felsős diákok Szolnok első említésének 900 éves jubileumi ünnepségsorozatát és az 1970-es évek közepére megvalósuló, a város mai arculatát meghatározó épületeket vették számba.
A tanulók az iskola projekthetén látogattak el levéltárunkba, melynek témája idén a megyeszékhely első írásos említésének 950 éves jubileuma. A jeles évfordulót természetesen 50 évvel ezelőtt is megünnepelte a település, ezek dokumentumai mára a levéltár gyűjteményébe kerültek. A Szolnok Városi Tanács Művelődési Osztályán keletkezett iratok közt számos meghívó található az évforduló jegyében megrendezett kiállításokról, kulturális rendezvényekről és sporteseményekről.
A raktárban megismerkedhettek a levéltári anyag tárolásának formáival és gyűjteményének érdekes darabjaival. Azt is megbeszéltük, hogy a levéltári anyag milyen módon kerülhet hasznosításra és az állampolgárok hányféle módon – látogatóként, ügyfélként vagy kutatóként – kerülhetnek kapcsolatba a levéltárral. A program második fele a restaurátor műhelyben zajlott, ahol a gyerekek az iratok károsodásának számos példájával találkozhattak, melyeknek megértését játékkártyák is segítették.
A diákok továbbá érdeklődési körüknek megfelelően kiválaszthatták, hogy a Szolnok bombázásáról, a légoltalomról és a háborús hétköznapokról, avagy a pecsétekről és pecsétnyomókról, az iratok hitelesítési módozatairól szóló levéltár-pedagógiai foglalkozáson szeretnének-e részt venni.
2024. november 4-én, a Szandaszőlősi Általános Iskola pályaorientációs napján harmadik és hetedik osztályos diákok ismerkedhettek meg intézményünkben a levéltár feladataival és konkrétan a levéltárosok és a restaurátor munkájával. A levéltár raktáraiban a gyerekek az iratok beérkezésétől kezdve a rendezésen és raktárjegyzék elkészítésén át a polcokra kerülésig végig követhették az iratanyaghoz kapcsolódó feladatokat.