Magyar Nemzeti Levéltár
Publikálva: Magyar Nemzeti Levéltár (https://mnl.gov.hu)

Címlap > A NAGY HÁBORÚ ÉS TERROR ÉVEI

Beküldés dátuma: 
2021.06.15.

bkml [1]

A NAGY HÁBORÚ ÉS TERROR ÉVEI

[2]

1.) 1914. június 28-án a szerb nacionalista Gavrilo Princip orvul lelőtte Ferenc Ferdinánd osztrák főherceget és nejét Szarajevóban. A merénylet után az Osztrák-Magyar Monarchia német támogatással 1914. július 28-án hadat üzent Szerbiának, kirobbantva ezzel az I. világháborút. A hadüzenetről Ferenc József osztrák-magyar uralkodó legendás Népeimhez! kiáltványa tájékoztatta az alattvalókat, amely több kiadásban is megjelent. A levéltárunkban őrzött változaton láthatjuk a szövetséges Ferenc József és II. Vilmos német császár képmásait, és feltűnik viribus unitis (egyesült erőkkel) jelmondatuk is.

MNL BKML XV. 76.a, 1. sorozat, 1. tétel (I. világháborús felhívások, hirdetmények), 4.

[3]

2.) Az antant hatalmak által 1919. március 20-án átnyújtott Vix-jegyzék olyan teljesíthetetlen területkiürítési feltételeket szabott meg az I. világháborúban vesztes Magyarországnak, hogy Berinkey Dénes polgári kormánya lemondott. Március 21-én, a kormányzásra készülő szociáldemokraták titokban szövetségre léptek a Kun Béla vezette kommunistákkal, majd március 22-én egy hamis kiáltványban lemondatták gróf Károlyi Mihály köztársasági elnököt, és kikiáltották a Tanácsköztársaságot. Kecskeméten egy tizenöt tagú Direktórium vette át átmenetileg a hatalmat a proletárdiktatúra nevében.

MNL BKML XV. 76.a, 1. sorozat, 3. tétel (Tanácsköztársaság, Román megszállás, Fehérterror, Nemzeti Hadsereg), 6.

[4]

3.) Kecskemét városában a Direktórium 1919. április 7. napjára írta ki a szavazást a helyi munkás-, katona- és földmívestanács tagjainak megválasztásáról, amely a város ügyeit volt hivatott intézni. A felhíváson olvasható a kommunista diktatúrák nemzetközi jelmondata: "Világ proletárjai egyesüljetek!"

MNL BKML XV. 76.a, 1. sorozat, 3. tétel (Tanácsköztársaság, Román megszállás, Fehérterror, Nemzeti Hadsereg), 19.

[5]

4.) A megválasztott tanácsból alakult tízfős intéző bizottság irányította valójában Kecskemétet egy kijelölt kormányzótanácsi biztos felügyelete mellett a proletárdiktatúra idején. A forradalmi célok elérését azonban nehezítette az I. világháborút követő élelmiszerhiány, a munkanélküliség és a magyar Vörös Hadsereg harcai az antant erőkkel.

MNL BKML XV. 76.a, 1. sorozat, 3. tétel (Tanácsköztársaság, Román megszállás, Fehérterror, Nemzeti Hadsereg), 57.

[6]

5.) A Magyar Alföld a Kecskeméti Szociáldemokrata Párt radikális lapja volt 1911-1919 között. 1911. május 20-án még hetilapként indult, később naponta megjelent. A Tanácsköztársaság idején a kilencedik évfolyamát taposó lap az utolsó számáig (1919. augusztus 2.) a vörös propaganda helyi terjesztőjeként működött.

MNL BKML XV. 76.b, 4. sorozat, 2. tétel (Tanácsköztársaság)

[7]

6.) Miután a román hadsereg átkelt a Tiszán, a Forradalmi Kormányzótanács 1919. augusztus 1-jén lemondott, Kun Béla és társai pedig Bécsbe menekültek. Kecskemét városa augusztus 2-án értesült a Tanácsköztársaság bukásáról és a Peidl Gyula vezette szociáldemokrata kormány megalakulásáról. A Peidl-kormány tagjait néhány nappal később, augusztus 6-án a Fehérház Bajtársi Egyesület különítménye letartóztatta a megszálló román hadsereg jóváhagyásával.

MNL BKML XV. 76.a, 1. sorozat, 3. tétel (Tanácsköztársaság, Román megszállás, Fehérterror, Nemzeti Hadsereg), 80.

[8]

7.) A román hadsereg 1919. augusztus 4-én vonult be Kecskemétre, és a megszálló erők parancsnoksága augusztus 5-én kibocsátotta I. számú rendeletét. A három hónapos megszállás alatt Kecskemét lakossága teljesen ki volt szolgáltatva a román katonaság túlkapásainak.

MNL BKML XV. 76.a, 1. sorozat, 3. tétel (Tanácsköztársaság, Román megszállás, Fehérterror, Nemzeti Hadsereg), 84.

[9]

8.) Az 1919 novemberében visszavonuló román hadsereg után Kecskemét térségében a Rongyos Gárda tovább folytatta megtorló akcióit az egykori Tanácsköztársaság valós és vélt szimpatizánsaival szemben. Héjjas Iván, a különítmény egyik vezetője november 19-én átmenetileg elfoglalta szülővárosát, és statáriumot vezetett be. Kiáltványában megemlíti a kecskeméti városháza levéltári helyiségét is.

MNL BKML XV. 76.a, 1. sorozat, 3. tétel (Tanácsköztársaság, Román megszállás, Fehérterror, Nemzeti Hadsereg), 107.

[10]

9.) Kecskemét történetének kiemelkedő, ünnepélyes pillanata volt, amikor 1919. november 23-án a Magyar Nemzeti Hadsereg bevonult a városba. A világháború és a terror sötét évei után a lakosság újra reményteli hittel tekintett egy szebb jövő felé.

MNL BKML XV. 76.a, 1. sorozat, 3. tétel (Tanácsköztársaság, Román megszállás, Fehérterror, Nemzeti Hadsereg), 108.

 

A kiállítás további tematikus oldalainak eléréséhez kattintson a címekre!

A KIÁLLÍTÁS NYITÓ OLDALA [1]

  • A NAGY HÁBORÚ ÉS TERROR ÉVEI
  • HORTHY-KORSZAK [11]
  • II. VILÁGHÁBORÚ [12]
  • FELSZABADULÁS ÉS MEGSZÁLLÁS [13]
  • RÁKOSI-KORSZAK [14]
  • KÁDÁR-KORSZAK [15]
  • RENDSZERVÁLTÁS [16]
  • KULTURÁLIS ÉLET A 20. SZÁZADI KECSKEMÉTEN [17]

 


Forrás:https://mnl.gov.hu/mnl/bkml/a_nagy_haboru_es_terror_evei

Hivatkozások
[1] https://mnl.gov.hu/virtualis_kiallitas/a_boldog_bekeidok_alkonyatol_a_rendszervaltasig [2] https://mnl.gov.hu/sites/default/files/bkml/kiallitasok/vk28/01_hu_mnl_bkml_xv_76_a_nepeimhez.jpg [3] https://mnl.gov.hu/sites/default/files/bkml/kiallitasok/vk28/03_bkml_v28.jpg [4] https://mnl.gov.hu/sites/default/files/bkml/kiallitasok/vk28/04_bkml_v28.jpg [5] https://mnl.gov.hu/sites/default/files/bkml/kiallitasok/vk28/05_bkml_v28.jpg [6] https://mnl.gov.hu/sites/default/files/bkml/kiallitasok/vk28/02_bkml_v28.jpg [7] https://mnl.gov.hu/sites/default/files/bkml/kiallitasok/vk28/06_bkml_v28.jpg [8] https://mnl.gov.hu/sites/default/files/bkml/kiallitasok/vk28/07_bkml_v28.jpg [9] https://mnl.gov.hu/sites/default/files/bkml/kiallitasok/vk28/08_bkml_v28.jpg [10] https://mnl.gov.hu/sites/default/files/bkml/kiallitasok/vk28/09_bkml_v28.jpg [11] https://mnl.gov.hu/mnl/bkml/horthy_korszak [12] https://mnl.gov.hu/mnl/bkml/ii_vilaghaboru [13] https://mnl.gov.hu/mnl/bkml/felszabadulas_es_megszallas [14] https://mnl.gov.hu/mnl/bkml/rakosi_korszak [15] https://mnl.gov.hu/mnl/bkml/kadar_korszak [16] https://mnl.gov.hu/mnl/bkml/rendszervaltas [17] https://mnl.gov.hu/mnl/bkml/kulturalis_elet_a_20_szazadi_kecskemeten