XXIII. 11. A Békés Megyei Tanács V. B. Tervosztálya iratai 1951–1990
34,04 ifm
Terv- és statisztikai osztályként a 143/1950. (V. 18.) MT sz. rendelet állította fel. A 160/1950. (VI. 14.) MT rendelet előírása szerint szakirányítását az Országos Tervhivatal és a Központi Statisztikai Hivatal látta el. Feladata a tanács felügyelete alá tartozó tervezőegységek tervkészítésének irányítása, összehangolása, szakmai bírálata, a KSH adatainak értékelése megyei szempontból, a KSH országos adatgyűjtéseinek megyei megszervezése. Az 5200–1/1950. II/2. BM sz. utasítás szerint szervezete terv- és statisztikai csoportokból állt. Az 1952. IV. tv. a statisztikai feladatokat a megyei KSH igazgatóságok feladatává tette, párhuzamosan a 2021/6/1952. sz. MT rendelet alapján létrejött a tervosztály.
Az 18/1955. (Tg. É. 13.) OT sz. utasítás szerint szakmai felügyeletét az Országos Tervhivatal látta el. Feladata többek között a minisztertanács által jóváhagyott keretszámok kialakításában való részvétel, a tanács gazdasági távlati és éves tervező munkájának irányítása, a tanácsi gazdaság legfontosabb mutatóinak megtervezése, egyes népgazdasági ágakra vonatkozó bővebb körű tervjavaslatok elemzése, egyes népgazdasági ágak terveinek összehangolása, részvétel a beruházások műszaki tervdokumentációjának felülbírálásában. Szervezete: osztályvezető, tervcsoport, beruházási csoport.
A későbbi években feladata több esetben változott, az Országos Tervhivatal által kiadott újabb utasítások nyomán. A 2237/1957. OT sz. utasítás ideiglenes szervezeti és működési szabályzatot adott ki, ami azonban a korábban megállapított feladatkörét lényegesen nem érintette. A 2061/1960. (IX. 4.) Korm. sz. határozat végrehajtására kiadott 21/1962. (Tg. É. 15.) OT sz. utasítás szerint feladatai az alábbi területekre terjedtek ki: gazdasági tervezéssel kapcsolatos feladatok, a tanács éves és távlati tervjavaslatainak kidolgozása, a jóváhagyott tervek lebontásával, a tervek ellenőrzésével összefüggő teendők, a tanácsi és nem tanácsi beruházás és fejlesztés összehangolása a gazdasági tervezéssel kapcsolatos egyéb feladatokkal, a beruházások lebonyolításával kapcsolatos feladatok. Szervezeti felépítése: terv- és beruházási csoport, amelyek keretén belül a különböző ágazati feladatokat összefogó előadók, jogászok dolgoztak. 1964-ben országos tervhivatali utasítás az osztály felügyelete alatt működő beruházási iroda létrehozását rendelte el. A 8/1964. (Tg. É. 12.) OT sz. utasítás alapján feladatköre a beruházások szervezése, tervezése terén bővült, a beruházások lebonyolításával kapcsolatos feladatok helyébe a beruházási iroda irányítása lépett. Szervezetében annyi változás történt, hogy az osztályvezető mellett csoportvezető főmérnök alkalmazására került sor, a korábbi csoportokban működő ágazati feladatokat ellátó ügyintézők munkájának irányítására. A 20/1967. (Tg. É. 19.) OT sz. utasítás az új gazdasági mechanizmusnak megfelelő feladatok ellátására készítette fel a szakosztályt. A tanácsi tervezéssel kapcsolatos feladatok között nagyobb hangsúlyt kapott a helyi igényeket figyelembe vevő tervezés előkészítése, jóváhagyása, lebonyolítása a különböző tanácsi szinteken. Szervezete az osztályvezető és a helyetteseként működő főmérnök mellett különböző ügykörökre tagolódott. A 2/1986. OT sz. utasítás alapján a hosszú- és középtávú, az éves tervezési munkák, a tanácsi tervekben megfogalmazott célok megvalósításának koordinálása, ellenőrzése, a központi területfejlesztési alap felhasználásának szervezése stb. lett a feladata.
A tanácsrendszer megszűnése előtti átszervezés során az 1989. június 22-i tanácsülés 56/1989. (VI. 22.) sz. tan. hat. alapján 1989. július 1-jével megszüntette a tervosztályt, helyette terv- és munkaügyi osztály szervezését rendelte el. Az 1989. szeptember 21-én kelt szervezeti és működési szabályzat az osztály hatáskörébe utalta a terület- és településfejlesztési, tervezési-elemzési, munkaügyi, informatikai feladatokat.
A rendelkezésre álló iratanyagban a beruházásokkal kapcsolatos teendők folytán az osztály anyagában felhalmozódott jelentős mennyiségű tervdokumentáció érdemel különös figyelmet, hiszen számos objektum, amelynek anyagát az állag megőrizte, már eltűnt a megye térképéről.
Az iratok ismertetése:
a) Általános iratok
Iktatott iratok 1951–1953. 5 doboz, 1982–1990. 6 doboz
Iktatókartonok 1952–1955. 2 doboz
b) Tervdokumentációk
A települések ábécérendjében (Almáskamarás–Zsadány) rendezési tervek, objektumok, közművek építési terveinek engedélyezési példányai 1955–1981. 272 doboz