A lámpás Gárdonyi első jelentős kisregénye volt. Az 1840-es években kezdődő történetben egy falusi néptanító, Kovács Ágoston küzdelmes élete elevenedik meg. Az önéletrajzi ihletésű mű magját Gárdonyi saját küzdelmei szolgáltatták még azokból az évekből, amikor maga is néptanítóként kereste kenyerét. A kisregény sokszor vitatható megállapításokat is tartalmaz, s a mű némiképp egyenetlen, azonban az író szenvedélyesen foglalt állást az általa képviselt és elutasított eszmék mellett, illetve ellen. A mese szövése azonban kiválóan alkalmas arra, hogy levéltári dokumentumokkal alátámasszuk a novellában leírtakat. Az 1840-es években több tanítóképző intézetben folyt az oktatás. Jelentős részüket a király alapította, így állami oktatás része volt, míg több egyházi alapítású és fenntartású. A lámpás című regény főhőse a pécsi tanítóképző intézetben tanult. Itt hittan és más egyházi tárgyak mellett neveléstant és módszertant, helyesírást, szépírást, fogalmazást, számtant, földrajzot, gazdaságtant, jogi ismereteket, valamint éneket és orgonát tanítottak. Délelőtt és délután is folytak tanítási órák, hétfőtől szombatig. Vasárnap miselátogatásra, valamint egyházi szolgálatra voltak kötelezve. Forrásaink alátámasztják a műben írottakat.
A budai vár ostrománál és bevételénél megsebesült honvédek névlajstromát is kiállítjuk. A lámpás főhősét, Kovács Ágostont az ostrom során egy kartácsszilánk sebezte meg Krisztinavárosban.
A szabadságharc leverése után Ferenc József nem tekintette Magyarországot alkotmánnyal rendelkező királyságának, csupán birodalma egyik tartományának. A közigazgatási átszervezés természetesen érintette a törvényhatóságokat, hivatalokat is. Az osztrák törvények bevezetése, az osztrák mintájú közigazgatás kiépítése 1851–1853 között szilárdult meg. A korszakot Alexander Bach osztrák belügyminiszterről Bach-korszaknak nevezzük, a rendszert kiszolgáló hivatalnokokat Bach-huszároknak, akik a korszak negatív szimbólumaivá váltak, kigúnyolásuk, munkájuk szabotálása a passzív ellenállás egyik leggyakoribb formája volt. Gárdonyi kitér erre az időszakra is, amit dokumentumokkal demonstrálunk.