Hírek

Ládafia: A hónap dokumentuma az MNL Békés Vármegyei Levéltárából
2024.06.13.
Válságos időkben a megszokott élet részét képező élelmiszerek és a mindennapos apró örömöket biztosító fogyasztási cikkek beszerzése is komoly kihívást jelenthet a lakosság számára. Ezt tapasztalták meg az 1945-ös évben Békés megye lakói és Békéscsaba város polgárai. A második világháború borzalmai, pusztításai, fosztogatásai nyomán olyan helyzet alakult ki Magyarországon, valamint Európa más országaiban is, hogy az alapvető élelmiszerek is hiánycikknek számítottak. A cukor és az édesítőszerek is ebbe a kategóriába tartoztak. Az ilyen kihívások mindig a megoldások keresése felé és az önellátás irányába terelik az embereket. Ezekre számos példát láthatunk a korszakban a különböző városi veteményeskertek és akár a mai napig fel-felbukkanó pótló, „ínység” élelmiszerek (cukros zsíroskenyér, gyümölcsszalonna, cirokkávé) képében.
Ládafia: A hónap dokumentuma az MNL Békés Vármegyei Levéltárából
2024.05.09.
Generációkon át hány kisgyermek száját hagyta el ez a nem éppen alkuképes kuncsorgás! Az elsötétített hálószoba biztonságot jelentő félhomályában minden szempár a szabaddá tett falfelületen vagy a lepedőből eszkábált, szekrényajtóra rögzített alkalmi vetítővásznon futó filmkockákra szegeződött. A történetek sorának a szülői türelem fogytával, netalántán a vetítő masina túlmelegedése miatt szakadt csak vége. Igen, a diafilmről van szó!
Ládafia: A hónap dokumentuma az MNL Békés Vármegyei Levéltárából
2024.04.12.
Ládafia: A hónap dokumentuma az MNL Békés Vármegyei Levéltárából
2024.03.19.
Turay Ida a két világháború közötti filmek egyik legnagyobb sztárja, akinek a nevét ma színház is őrzi. Természetes színészi játékával, kislányos hangjával mindenkit levett a lábáról. A híres naiva családja Békés megyei felmenőkkel is rendelkezik: újságcikkek, visszaemlékezések, levéltári források segítségével próbáltuk ezt feltérképezni.
Ládafia: A hónap dokumentuma az MNL Békés Vármegyei Levéltárából
2024.02.16.
Ládafia: A hónap dokumentuma az MNL Békés Vármegyei Levéltárából
2024.01.15.
Bukkanhatunk-e eddig ismeretlen, Árpád-kori oklevélre a Békés Vármegyei Levéltárban? Vagy, ha nem is eredetire, legalább annak másolatára? Joggal merül föl a kétely, hisz levéltárunkban leginkább 18–20. századi iratokat őrzünk. E sorok írója iratrendezés során akadt rá egy sajátos szövegre. Az 1939. évre keltezett kézirat azt állítja, hogy II. András király 1212-ben kelt oklevelének szövegét őrizte meg, amely – ha nem is hiteles – hajmeresztően fordulatos és kalandos. Mit mondhatunk tartalmáról, keletkezéséről, hiteléről?
2024.01.08.
Kötetünk Márki Sándor (1873–1925) naplóinak negyedik részét tartalmazza. Márki húszéves korában kezdett naplót írni, az előző kötetekben az 1873 és 1914 között papírra vetett feljegyzéseit adtuk közre. A most megjelenő összeállítás 1915. január 1-jén indul és 1919. december 31-én zárul.

Seiten