A kun törvények lappangó kézirata
Az 1279 júliusában megtartott tétényi országgyűlés központi témája a pogány kunok keresztény hitre térítésének ügye volt. Az országgyűlés után IV. (Kun) László király (1272–1290) augusztus 5-én kettőspecséttel megerősített oklevelében adta ki az ún. második kun törvényt – az oklevél a tulajdonképpen a Fermói Fülöp pápai legátus (követ) által a királytól kikényszerített, 1279. június 23-i ún. első kun törvény „bővített változata”. Rendelkezett a kunok keresztény hitre téréséről, letelepítéséről, életmódjukról, arról, hogy az általuk erőszakosan és jogtalanul elfoglalt egyházi és világi birtokokat visszaszolgáltatni kötelesek. Rögzítette az ország megtelepülésükre szolgáló területeit, amelyekért cserébe a kunok a király seregébe vonulni tartoznak.
„Tudniillik ezután eltávoznak és visszavonulnak sátraikból és nemez házaikból, és a keresztények szokása szerint falvakban, földbe épített épületekben és házakban fognak lakni és tartózkodni. … És hogy országunkban és tartományainkban minden erőszakoskodások és támadások elkövetésétől s a keresztények megölésétől és azok vérének ontásától teljességgel megtartóztatják kezeiket. … És mivel a kunok bőséges sokasága bőséges földterületet kívánt, úgy határoztunk, hogy azok, akik nemzetségükkel a Duna és a Tisza vagy a Körös folyó mellett vagy a Maros és a Körös folyók között, vagy ugyanannak a folyónak mindkét partján, vagy a Temes és Maros folyók között, vagy ezek környékén telepedtek le és nem másutt, hanem ugyanazon folyók mellett vagy helyeken, vagy földeken, amelyek felett eredetileg minden nemzetséget a maga sátraival Béla király úr, a mi nagyapánk, Magyarország nemes emlékezetű, dicső királya telepített le, most is szálljanak meg és telepedjenek le az előbb említett módon úgy, mint országunk nemesei.”
(fordítás: Kun László emlékezete. Szerk. Kristó Gyula. Szeged, 1994. 134–135.)
A kun törvényeket őrző királyi oklevelek eredeti példányai nem maradtak fenn, így ez a 16. század utolsó harmadában készült másolat különleges történettudományi jelentőséggel bír: létezése megcáfolta azt az elméletet, amely szerint a szöveget Mária Terézia (1740–1780) idején szerkesztették, amikor a kunok és jászok kollektív nemesi státuszukat igyekeztek elismertetni az uralkodóval.
További érdekességek a Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltárának A hét dokumentuma sorozatában: „Mivel a kunok bőséges sokasága bőséges földterületet kíván”
IV. László király második kun törvényének (1279) újra megkerült és hazatalált másolata a Magyar Nemzeti Levéltárban - Okmányi Kalászat a Batthyány-levéltárból
Dátum: 1279. augusztus 5.
Jelzet: HU-MNL-OL-DL 108775. (Batthyány család körmendi levéltára, Heimiana-sorozat, No. 9.)