A győri tankerületi iskolai főigazgató jelentése a kerületében levő tanítóintézetekről, 1845. november 16.
Az 1840-es években egyre több tanítóképző intézetben („mesterképző intézetben”) folyt az oktatás. Jelentős részüket a király alapította, így állami fenntartású volt (Nagykanizsa, Érsekújvár, Pest, Nagyvárad, Nagykároly /áthelyezték Szatmárnémetibe/, Szeged, Kassa /megszűnt 1844-ben/, Miskolc és Ungvár, valamint Zágráb), a többi egyházi alapítású és fenntartású volt (Esztergom, Pécs,, Eger, Szepeskáptalan). Míg kezdetben rövid tanfolyamon (2, majd 5 hónap) vettek részt a tanítónak készülők, vagy a már segédtanítóként alkalmazottak, 1845-től 2 évben szabták meg a képzés idejét.
A lámpás című regény főhőse a pécsi tanítóképző intézetben tanult. Itt hittan és más egyházi tárgyak mellett neveléstant és módszertant, helyesírást, szépírást, fogalmazást, számtant, földrajzot, gazdaságtant, jogi simereteket, valamint éneket és orgonát tanítottak. Délelőtt és délután is folytak tanítási órák, hétfőtől szombatig. Vasárnap miselátogatásra, valamint egyházi szolgálatra voltak kötelezve. A telente végzett iskolai segédtanítói gyakorlat után működhettek a végzettek városi és falusi elemi iskolákban tanítóként.
Jelzet: Helytartótanácsi Levéltár, Magyar Királyi Helytartótanács regisztratúrája, Departamentum scholarum nationalium (C 69) 1846. F. 19. p. 349.