1918

Marosvári Attila könyve az 1918. őszi vidéki erőszakhullámról

Ungarisch

Az Erőszakkutató Intézet kiadásában megjelent Marosvári Attila levéltáros A vidék lázadása 1918 őszén című monográfiája, amely – Csanád vármegyei adatok alapján – az 1918. november elején a magyarországi falvakon végigsöprő erőszakhullám okait és körülményeit vizsgálja. A könyv a kérdéskör első, nagyobb lélegzetű összefoglalása, számos Makót és az egykori Csanád vármegyét érintő adattal.

Szétszedhető virágcserép

Ungarisch

1919-ben annyi minden történt Magyarországon, mint ami máskor évszázadok alatt történik meg. Volt forradalom és ellenforradalom. Az országban háború tombolt. Egyrészt polgárháború, másrészt küzdelem folyt a külső megszálló hatalmak ellen. Dúlt a vörös, majd a fehérterror. Működött körülbelül 10 kormány a baltól a jobboldal minden árnyalatában; és minden kormány intézte a történelem szempontjából lényegtelen, hétköznapi ügyeit is.

IV. Károly eckartsaui nyilatkozata

Ungarisch

Az 1918 őszén, a vesztett háború következményeként kitört forradalom követelései között az államforma megváltoztatása is felbukkant. Reagálva a közhangulatra, 1918. november 1-jére a függetlenségi, polgári radikális és szociáldemokrata párti képviselőkből álló testületen, a Magyar Nemzeti Tanácson belül is többségbe kerültek a köztársaság kikiáltását szorgalmazók. A Nemzeti Tanács álláspontját a Károlyi Mihály vezette kormány is – bár csak hosszabb tanácskozás után - elfogadta.

RSS - 1918 abonnieren