Szeptember 24-25-én rendeztük idei nemzetközi levéltári napjainkat. Ebben az évben társrendezőként a Kárpátaljai Állami Levéltárat is magunk mellett tudhattuk. Galéria [1] |
A konferencia első napjának az előző évekhez hasonlóan a Megyeháza biztosított helyet. Bár a megyei önkormányzat már nem fenntartója a levéltárnak, a Közgyűlés fontosnak tartja a helyi közgyűjtemények munkájának segítését és támogatója a levéltárunkban zajló tudományos munkának. A rendezvényt Baracsi Endre alelnök úr köszöntőjével tisztelte meg. Nyíregyháza Megyei Jogú Város nevében dr. Ulrich Attila kulturális alpolgármester köszöntötte vendégeinket.
A konferencia nemzetköziségét kiemelve a diplomáciai testületek tagjai is köszöntötték a vendégeket: Gupalo Arkadij, Ukrajna nyíregyházi vezető konzulja, Mányi István, Magyarország beregszászi konzulja, Vida László, hazánk ungvári konzulja, főkonzul-helyettes és dr. Barabás László, Ausztria tiszteletbeli konzulja.
A délelőtt folyamán a levéltári napok hagyományos részében átadtuk a Pro Archivo-emléklapokat azoknak, akik az elmúlt évben levéltárunknak iratot ajándékoztak, illetve szponzorálták munkánkat.
A városi közgyűjteményekkel, a honismereti egyesülettel és a Nyíregyházi Főiskola történészeivel közösen hirdetett helytörténeti pályázat értékelésére és a díjak átadására is délelőtt került sor. Dr. Sallai József, a zsűri örökös elnöke azt hangsúlyozta, hogy mindenki nyertes, aki foglalkozott a múlt feltárásával.Az első három helyezett [2]pénzjutalomban részesült, a különdíjasok [3]a Jósa András Múzeum, a Móricz Zsigmond Színház és a Szolex Kft. ajándékát kapták, a településtörténetírók [4] közül néhánynak pedig annak a falunak, városnak a vezetője, ill. megbízottja gratulált, amelyről a pályázó írt.
A megnyitó részt Nagy József gyergyóremetei történész zárta A székelyföldi ezredek megállták helyüket című kiállítás virtuális bemutatásával. A 30 pannóból álló kiállítást aznap a megyeháza folyosóján, azt követően egy hónapig pedig a levéltárban láthatják az érdeklődők.
11 órától a 20. századi történelmi traumák című konferencia vette kezdetét, amelynek levezető elnöki feladatait Gottfried Barna főlevéltáros látta el. A nyitó előadást Bank Barbara, a Nemzeti Emlékezet Bizottságának tagja tartotta a huszadik századi levéltári források értékelésének módszereiről, illetve az események, helyek és történések rekonstruálásában segítségül hívható más eszközök lehetőségeiről. Pintér Tamás, a Nagy Háború Kutatásáért Közhasznú Alapítvány kutatója, a Nagy Háború Blog [5] alapító-szerkesztője előadásában két fogalommá vált első világháborús helyről, az isonzói és doberdói veszteségekről, azok történeti és nemzeti emlékezetbeli feldolgozásáról beszélt. Henzsel Ágota főlevéltáros a Gottfried Barnával közösen szerkesztett, Kiss Ernő egykori levéltárigazgató első világháborús naplóját mutatta be.
A tudományos előadások és a könyvbemutató után Babos Krisztina, a Nagy Háború Blog alapító-szerkesztője nyitotta meg a "Gondolatban mindig ott leszek" című kiállítást a megyei könyvtárban. A tárlat az első világháború idején készült műtermi katona-, családi és páros portrékból válogat.
A délutáni szekció első előadója Nagy József volt, aki Az első világháború kollektív emlékezete a második világháborúban című előadásában az 1944-ben együtt harcoló első világháborús veterán "öreg székelyek" és fiaik sorsát vázolta. Szólt arról is, hogy ez a közös jelenlét milyen hatással volt a harci cselekményekre, milyen sajátos szokások alakultak ki, hogyan változott a harcolók morálja. Csatáry György, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola tanszékvezető tanára, egykori levéltáros a Kárpátaljai Állami Levéltár Beregszászi Osztályán őrzött második világháborús katonai és kémelhárítási iratokat mutatta be. Mishuk Mykhailo, a Kárpátaljai Állami Levéltár igazgatója előadásában pedig a holokauszt kárpátaljai történeti forrásait, a levéltárban fellelhető, a kutatók által eddig még fel nem dolgozott iratokat ismertette meg a hallgatósággal. A háborús előadások sorát Kéry Péter Nyíregyháza bombázásáról készített dokumentumfilmje zárta.
A háborúval nem zárult le a 20. századi traumák sora. Molnár D. Erzsébet, a beregszászi Lehoczy Tivadar Intézet kutatója a málenkij robot kárpátaljai történetét mutatta be, amelynek magyarországi kutatása várat magára. Bánszki Hajnalka levéltáros záró előadásában pedig a csehszlovák-magyar lakosságcsere nyíregyházi vonatkozásairól beszélt, kiemelve a Nyíregyházára telepített felvidéki magyarok tragédiáját. A konferenciát a Szent Atanáz Hittudományi Főiskolán lévő Málenkij robot című vándorkiállítás megtekintése zárta.
A rendezvény második napján az előre regisztráltak emlékútra indultak a Szolyvai Emlékparkba, ahol meghallgatták Dupka György előadását a park létrehozásáról és a málenkij robotra összegyűjtöttek táborairól, életéről, haláláról. Délután a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Önkormányzat Közgyűlése és Nyíregyháza Megyei Jogú Város Önkormányzata által a Szovjetunióba elhurcolt megyei és városi lakosok emlékére készíttetett emléktábla leleplezésére és megkoszorúzására került sor. Beszédet mondott Halkóné dr. Rudolf Éva városi bizottségi elnök és Szabó István, a megyei közgyűlés alelnöke.
Díjazottak:
Különdíjban részesültek:
A díjakat átadta Dr. Szoboszlai György a Nyíregyházi Főiskola Történettudományi és Filozófia Intézete Történelem és Barátai Alapítvány társalapító tagja.
Települések díjazottai:
Könyvjutalomban részesültek:
A könyvjutalmakat átadta: Lucza János, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Honismereti Egyesület elnökségi tagja.
A rendezvény fő támogatója az NKA:
A rendezvény megvalósulását szakmai partnereink segítették:
Szponzoraink voltak:
Hivatkozások
[1] http://www.szabarchiv.hu/drupal/image/tid/318
[2] http://www.szabarchiv.hu/drupal/node/60898#Díjazottak
[3] http://www.szabarchiv.hu/drupal/node/60898#Különdíjazottak
[4] http://www.szabarchiv.hu/drupal/node/60898#Helytörténeti pályázat
[5] http://nagyhaboru.blog.hu/
[6] http://www.szabarchiv.hu/drupal/sites/default/files/Fodor%20Krisztina_webre.pdf
[7] http://www.szabarchiv.hu/drupal/sites/default/files/K%C3%B3sa%20Csaba_webre.pdf
[8] http://www.szabarchiv.hu/drupal/sites/default/files/Pallagi%20Bal%C3%A1zs_webre.pdf