VISSZA A KIÁLLÍTÁS KEZDŐOLDALÁRA
1956 történetéről már számtalan munka megjelent országos szinten, a Pest megyei eseményekről pedig szintén több feldolgozás látott napvilágot.
Jelen összeállításban a levéltárunk őrizetében található írott történeti forrásokból kívánunk ízelítőt adni.
A bírósági büntetőperek aktáiban az eljárás kötelező formai nyomtatványain kívül változatos és igen színes mellékleteket találhatunk. Ezek általában mint bűnjelek kerültek a bírósági aktákba és a többi irattal együtt a levéltárba.
A források nagy hányadát alkotják a különböző módon sokszorosított plakátok és röpiratok. Nagy részük már megjelent más történeti munkákban, illetve az interneten is megtalálhatóak a közzétett források különböző szövegváltozatai. Egyediségük abban rejlik, hogy miként és hogyan kerültek egy-egy vádlotthoz és ez mennyiben befolyásolta az ítéletet hozó bírót a büntetés kiszabásánál.
Plakátokon tették közzé a jól ismert 1956-os követeléseket, melyeknek a kibocsátója lehetett a magyar ifjúság, de akár a nemzeti bizottságok egyike is. Ezek az utókor számára fontos források az akkor élt emberek kezében 1957 elejétől a bíróságon ellenük felhasználható bűnjelekké váltak és már az iratok puszta birtoklása is komoly veszélyt jelentett.
A röplapokban sokszor megjelenik a humor is, illetve ahogy inkább nevezhetjük: a fekete humor.
A korabeli fényképek sajnos általában igen rossz fizikai állapotban, de beszédes formában örökítik meg az eseményeket az utókor számára.