Az 1848-1849. évi forradalom és szabadságharc bukása után a Habsburg abszolutizmus megszüntette a vármegyerendszert, és a korábbi Pest-Pilis-Solt megyét egy Pest-Pilis és Pest-Solt kerületre osztotta.
A kiegyezés nyomán a középfokú közigazgatás 1848 előtti hivatalai: a vármegyék és a szabad királyi városok rendszere is helyreállt. Majd az államigazgatás 1876. évi reformja során a korábbi kiváltságos területek – így a Kiskun székek – önállóságát megszüntették, azokat a különböző megyékhez csatolták. Az átalakulás eredményeként megszületett Pest-Pilis-Solt-Kiskun vármegye.
De nemcsak növekedés, hanem fogyatkozás is érintette a megyét: 1873-ban Pest, Buda, illetve a megye „kebeléből kiszakítva” Óbuda Budapest néven fővárossá „egyesíttetett”.
Térképgyűjteményünkben több száz, 18–20. századi térképet őrzünk a megye településeiről, és a velük szomszédos területekről. E gyűjteményben található, önálló egységként kezelve, a Pest-Pilis, illetve Pest-Solt vármegyei úrbéri törvényszékeinek irataihoz rendelt 332 db-os térképanyag (PMU), amelynek néhány szép darabja megtekinthető képgalériánkban. Térképállományunk nagy részének digitalizálása már megtörtént, illetve éppen folyamatban van, így hamarosan lehetségessé válik, hogy kutatóink rendelkezésére bocsássuk térképeink digitális adatbázisát.