Egy híres jászkun huszárra emlékeztek az Egyesült Államokban

2026.05.27.
A washingtoni Kossuth Ház falai között megható és emelkedett hangulatú ünnepségen tisztelegtek május 11-én Fabriczy Kováts Mihály (1724–1779) huszárezredes emléke előtt, akit az amerikai könnyűlovasság alapító atyjaként és hőseként tart számon az utókor. Az eseményen részt vett Végső István történész, a levéltár munkatársa is.

Az ünnepségnek otthont adó washingtoni Kossuth Ház a magyar diaszpóra egyik szimbolikus, kiemelkedő közösségi helyszíne az amerikai fővárosban. A rendezvény házigazdájaként Végh Sándor, a Kossuth Házat működtető és fenntartó Kossuth Alapítvány elnöke köszöntötte a megjelenteket. Beszédében hangsúlyozta, hogy a magyar szabadságeszmény és az amerikai függetlenség gondolata történelmileg is szorosan összekapcsolódik, és a karcagi születésű Kováts Mihály huszárezredes alakja ennek az összetartozásnak egyik legnemesebb jelképe.

A rendezvényen a diplomáciai és a civil szféra magas rangú képviselői is felszólaltak, hangsúlyozva a magyar–amerikai kapcsolatok történelmi mélységét. Gavin M. Wax, az amerikai külügyminisztérium közdiplomáciáért felelős államtitkári kabinetvezetője az amerikai adminisztráció képviseletében úgy fogalmazott: „Fabriczy Kováts Mihály önfeláldozó szerepvállalása a függetlenségi háborúban egyértelműen bizonyítja, hogy a magyar és az amerikai nemzet közötti szoros kapcsolatok egészen az Egyesült Államok megalapításáig, a gyökerekig nyúlnak vissza.” Szintén beszédet mondott Smith-Lacey Anna, a Hungary Foundation igazgatója, aki bemutatta az évforduló alkalmából megjelentetett legújabb történelmi és oktatási kiadványokat. A Hungary Foundation országos adománygyűjtést indított annak érdekében, hogy 2029-ben, Kováts ezredes halálának 250. évfordulóján állandó, köztéri bronzszobrot állíthassanak a dél-karolinai Charleston belvárosában.

A megemlékezés leglátványosabb és legünnepélyesebb mozzanata a Kossuth Ház homlokzatán elhelyezett új emléktábla és az Egyesült Államok negyedévezredes fennállását köszöntő felirat avatása volt. A jelenlévők ezt követően megkoszorúzták a Kossuth Ház falát díszítő, Györfi Sándor Kossuth-díjas szobrászművész által készített bronz Kováts-domborművet.

Az International Visitor Leadership Programban (IVLP) jelen lévő Végső István történész, a Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltára Gazdasági Levéltári Osztály segédlevéltárosa is részt vett a washingtoni ceremónián. Az ünnepséget követően adta át a Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltára ajándékait, kiadványait, valamint Kiskunhalas városa és a Halasi Csipkeház kulturális értékeit Végh Sándornak. Az átadott értékek között volt az egyik legszebb magyar hungarikum, a Halasi Csipke egy darabja is, ami a Kossuth címert ábrázolja.

 

Utolsó frissítés:

2026.05.27.

Új hozzászólás

A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges