Filmklub
Többszáz doboznyi filmtörténet a Levéltárban
Egyre jobban beépül a köztudatba, hogy Levéltárunk óbudai részlegén közel 1000 doboznyi terjedelemben található a magyar filmiparhoz és filmgyártáshoz kötődő iratanyag, amely páratlanul érdekes, szabadon kutatható dokumentumokban bővelkedik és nem utolsó sorban művelődéstörténeti jelentőségű.
A dossziék többsége a ténylegesen megvalósult filmek gyártásáról szoktak fennmaradni; az ezekhez kapcsolódó iratanyag is jelentősebb: filmnovella- és forgatókönyv-változatok, levelek, kimutatások és jegyzőkönyvek. Mögöttük pedig szerzőik, hőseik és antihőseik, a korszak nagy nevei vagy szürke eminenciásai.
Mindenki, aki érdeklődik a régi magyar filmek iránt, ismeri a Hunnia Filmgyár Rt. vagy a Magyar Filmgyártó Vállalat nevét, számukra a kisebb stúdiók, mint a Balázs Béla Stúdió, az Objektív Filmstúdió vagy a Budapest Filmstúdió nevének említése sem ismeretlen. A filmgyártásra vonatkozó vállalati iratanyagok, például a Magyar Filmgyártó Vállalat anyagának begyűjtése még nem ért véget, de már most 832 dobozt tesz ki.
Gondolták volna, hogy a levéltárban található az úgynevezett Rajk-ügy hivatalos változata, egy nem túl izgalmas, de történelmileg érdekes politikai krimi irodalmi forgatókönyve 1952-ből? Hogy milyen nyomokat hagyott az 1950-es évek elejének magyar filmgyártásán Pudovkin, az egyik legnagyobb szovjet rendező? Hogy Mándy Ivánnak legalább egy, erősen filmes hangulatú novellája valóban filmtervnek készült?
A fenti kérdésekből és megválaszolásukból eredeztethető az ötlet, hogy maradandó értékű iratainkból időről időre néhányat filmvetítéssel egybekötve állítsunk ki. Az iratok kiválasztását és bemutatását a levéltárosok végezik, de ahhoz, a bennük foglalt vagy mögöttük lappangó történeteket kibogozhassuk, már az egykori alkotók közül valónak, vagy régebbi filmeknél filmtörténésznek, a téma szakértőjének kell lennie.
Célunk, hogy meghívjuk azokat a szakértőket, előadókat, akik segítenek nekünk a levéltári dokumentumok sorai között megbújó történetek megfejtésében is. Estjeinket az Országos Levéltár óbudai épületének tágas, modern, vetítésre alkalmas előadótermében tartjuk, pénteki napokon, 18 órai kezdettel, áprilistól kezdve kéthavonta.