A Bányagépészeti Technikum (majd Hell József Károly Gépipari Technikum) emlékei
Sebestyén István gyűjteményéből.
Az iskola röbvid története:
1950-ban alakult meg Dorogon a 8. sz. Általános Gépészeti Technikum.
1951-ben Esztergomba, a Főapát utca 1. szám alá költözött az iskola Bányagépészeti Technikum néven.
1954-ben zajlott le az iskola első érettségi-képesítő vizsgája, és ugyanebben az esztendőben már az Esztergom-kertvárosi telephelyen kezdte meg új tanévét az iskola, melynek új tanműhelye 1955-re, épülete 1956-ra készült el, és felvette Hell József Károly, a hazai bányagépesítés úttörőjének nevét.
Az évek folyamán bővült az iskola szakképzési „portfóliója”: a bányagépészetet 1958-ban követte a bányavillamosság, majd a vegyipari gépészeti szak.
1965-ben saját táborhelye lett az iskolának. Balatonszepezden
1970-ben új épületegyüttesbe költözött az iskola. Az 1970-es évek közepére megszűnt a felsőfokú technikusképzés, helyette szakmunkásképzési célú szakközépiskolai osztályok indultak: a bányagépész, bánya-elektrolakatos és erőműgépész-szakon, így az iskola a H. J. K. Nehézipari Gépészeti Szakközépiskola nevet vette fel.
1985-ben ismét megindult az ötéves technikusképzés, ahol már fontos szerepet kapott az informatikai oktatás is (1989-től).
1991-től az iskola a H. J. K. Műszaki Szakközépiskola nevet viselte, és megindult a helyi tantervekre épülő, számítástechnikai képzéssel bővített, ötéves közös alapozású technikus-képzés.
1992-ben Komárom-Esztergom Megyei Önkormányzat fenntartása alá kerül az intézmény.
1993-ban megszűnt a bányagépész-képzés.
1994-ben a Hidraulika-Pneumatika Oktatók V. Országos Tanácskozását, egy évvel később pedig az Országos Diákszínjátszó Fesztivált rendezte meg az iskola.
Szintén 1995-ben nyerte el a Hell a PHARE-támogatást, és bekapcsolódott a világbanki modell szerinti oktatásba.
1996-ban végzett az utolsó erőműgépész-osztály.
Ugyanebben az esztendőben PHARE-támogatású osztályt indítottak gépész szakmacsoportban, míg 1997-ben elektrotechnika-elektronika szakmacsoportban.
2000-ben a fenntartó Komárom-Esztergom Megyei Önkormányzat összevonta fel a H. J. K. Műszaki Szakközépiskolát és a Bottyán János Gimnázium és Műszaki Szakközépiskolát az utóbbi nevén és telephelyén, így megszűnt a nagy múltú iskola.
(Kornreich Ferencnek az. 50 éves jubileumra kiadott évkönyvben megjelent tanulmánya alapján, joszerencset.uw.hu/evkonyv/1_isk_tortenete.pdf))